AEK-Europa League: Με Μίλαν, Ριέκα και Αούστρια Βιέννης

Η ΑΕΚ κληρώθηκε με την ιστορική Μίλαν, την Ριέκα που απέκλεισε ο Ολυμπιακός, αλλά και την Αούστρια Βιέννης στον 4ο όμιλο του Europa League, έπειτα από μία κλήρωση, που θα μπορούσε να είναι καλύτερη για τον Δικέφαλο!

Μπορεί από το πρώτο γκρουπ η ΑΕΚ να πήρε την χειρότερη δυνατή ομάδα, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να ονειρεύεται την πρόκριση.

Και αυτό γιατί τόσο η Αούστρια Βιέννης, όσο και η γνωστή μας από τις αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό, Ριέκα, δεν φοβίζουν.

Οι «ροσονέρι» είναι όχι μόνο το αδιαφιλονίκητο φαβορί του ομίλου, αλλά, μαζί με την Άρσεναλ τα δύο μεγάλα φαβορί για να φτάσουν στον τελικό, κάτι που σημαίνει ότι η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ θα πρέπει να παλέψει μαζί με τις Αούστρια Βιέννης και Ριέκα για την δεύτερη θέση του 4ου ομίλου, που οδηγεί στους 32 του Europa League.

Τόσο οι «βιολετί» της Βιέννης, όσο και οι Κροάτες, δεν τρομάζουν. Αντιθέτως, είναι δύο αντίπαλοι, που η Ένωση μπορεί να τους δει στα μάτια και να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για πρόκριση.

Η Αούστρια έφτασε εδώ, αποκλείοντας στους προηγούμενους γύρους τις ΑΕ Λεμεσού και Όσιγιεκ, την ώρα που η Ριέκα προέρχεται από τα προκριματικά του Champions League και τον αποκλεισμό με δύο ήττες από τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά οι ημερομηνίες των αγώνων της ΑΕΚ:

1η αγωνιστική: 14 Σεπτεμβρίου
2η αγωνιστική: 28 Σεπτεμβρίου
3η αγωνιστική: 19 Οκτωβρίου
4η αγωνιστική: 2 Νοεμβρίου
5η αγωνιστική: 23 Νοεμβρίου
6η αγωνιστική: 7 Δεκεμβρίου

Οι 12 όμιλοι του Europa League 2017/18, όπως προέκυψαν μετά την κλήρωση που έγινε σήμερα στο Γκριμάλντι Φόρουμ του Μονακό:

1ος
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ)
Αστάνα (Καζακστάν)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

2ος
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Παρτιζάν (Σερβία)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

3ος
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Χόφενχαϊμ (Γερμανία)
Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)

4ος
Μίλαν (Ιταλία)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)
Ριέκα (Κροατία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

5ος
Λιόν (Γαλλία)
Έβερτον (Αγγλία)
Αταλάντα (Ιταλία)
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

6ος
Κοπεγχάγη (Δανία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)
Ζλιν (Τσεχία)

7ος
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Στεάουα (Ρουμανία)
Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ)
Λουγκάνο (Ελβετία)

8ος
Άρσεναλ (Αγγλία)
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)
Κολονία (Γερμανία)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

9ος
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Κόνιασπορ (Τουρκία)

10ος
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)
Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία)
Έστερσουντ (Σουηδία)

11ος
Λάτσιο (Ιταλία)
Νις (Γαλλία)
Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο)
Φίτεσε (Ολλανδία)

12ος
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ)

Πηγή: gazzetta.gr