Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή και 10 παίκτες για τον ΠΑΟ!

kar

Δύσκολα στον επαναλυπτικό αγώνα!

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και ανατροπές, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο «Απόστολος Νικολαΐδης» την Κλαμπ Μπριζ με 2-1, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο στο Τσάμπιονς Λιγκ και απόκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο την άλλη Τετάρτη (5/8).

σΟι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπομπό στο 10΄, ο Μπεργκ έχασε πέναλτι στο 34΄ (απέκρουσε ο Μπρουζίς) αλλά ισοφάρισε στο 37΄ με κεφαλιά κι ο Καρέλης, με νέο πέναλτι στο 66΄, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από το 43΄ οι «πράσινοι» έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής (με απευθείας κόκκινη) του Σάντσεθ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα φθηνό γκολ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα οι Βέλγοι έχασαν το… άχαστο για το 0-2 και τις βάσεις για πρόκριση από το σημερινό ματς.

Ωστόσο, η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και παρά το χαμένο πέναλτι του Μπεργκ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα κι επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι με τον Σουηδό να ισοφαρίζει. Η αποβολή του Σάντσεθ (σ.σ.: χάνει τη ρεβάνς) δεν αποτέλεσε τελικά τροχοπέδη για την ομάδα του Αναστασίου που πήρε τελικά τη νίκη, ανατρέποντας το σκορ με το εύστοχο χτύπημα του Καρέλη, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.

ΣΚΟΡΕΡ: 37′ Μπεργκ, 65′ πέν. Καρέλης / 10′ Εμπομπό

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: 34′ Μπεργκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 43′ Σάντσεθ

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Βέμερ, Πράνιτς, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Ζέκα, Ατζαγκούν (46′ Λαγός), Νίνης (46′ Τριανταφυλλόπουλος) , Μπεργκ, Καρέλης (74′ Λουντ)

Κλαμπ Μπριζ (Πρεντόμ): Μπρουσέζ, Ντε Φο (80′ Κουλς), Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μέχελε, Εμπομπό (72′ Ντε Σουτέρ), Σίμονς, Βάσκεθ (59΄Ιζκέρο), Βάνακεν, Βόρμερ, Ντιαμπί